انجمن حمایت از بیماران مبتلا به لوپوس- بارداری
بارداری

حذف تصاویر و رنگ‌ها
بیست سال پیش، متون پزشکی اعلام کردند که زنان مبتلا به لوپوس به دلیل خطراتی که متوجه جنین و مادر می شوند، نباید باردار شوند.امروزه اکثر زنان مبتلا به لوپوس، بدون هیچ خطری می توانند باردارشوند. با مراقبت های پزشکی کامل، می توانید خطرات مرتبط با بارداری را کاهش دهید و نوزادی طبیعی و سالم به دنیا آورید.هر چند برای افزایش شانس زایمان مناسب، باید بارداریتان را با دقت برنامه ریزی کنید. بیماری شما باید قبل از لقاح تخفیف یابد یا تحت کنترل باشد. باردار شدن زمانی که بیماری شما فعال است باعث سقط جنین، مرده زایی یا مشکلات جدی برای خودتان می شود. بسیار مهم است که بارداری شما تحت نظر متخصص زنانی که تجربه ی کاری بارداری های پر خطر را دارد و با پزشک شما همکاری نزدیکی دارد، زیر نظر گرفته شود. زایمان باید در بیمارستانی که بیماران پر خطر را تحت نظر دارد و مراقبت های ویژه را برای شما و کودکتان فراهم می کند برنامه ریزی شود. احتمال دارد زایمان طبیعی امکان پذیر نباشد. کودکان بسیار نارس، کودکانی که علائم استرس را نشان می دهند و کودکان مادرانی که بسیار بیمار می باشند در بخش سزارین به دنیا می آیند. یکی از مشکلاتی که زن باردار را تحت تأثیر قرار می دهد حاد شدن بیماری است. در صورتی که بیماری عود کند، اغلب در سه ماهه ی اول یا دوم و یا طی ماه های اول زایمان گسترش می یابد. اکثر عودهای بیماری خفیف هستند و با مقادیر کمی از کورتیکواستروئیدها درمان می شوند. عارضه دیگر افزایش فشار خون بارداری است.اگر چنین حالت خطرناکی در شما ایجاد شد، افزایش فشار ناگهانی خون، پروتئین در ادرار یا هر دو را تجربه خواهید کرد. افزایش فشار خون بارداری حالتی خطرناک است که به درمانی فوری نیاز دارد که معمولا شامل به دنیا آمدن نوزاد می شود. مهمترین سؤالی که توسط زنان مبتلا به لوپوس پرسیده می شود این است که آیا فرزندم سالم خواهد بود؟ در بیشتر مواقع پاسخ مثبت است. شانس ابتلا به اختلالات تولد یا عقب افتادگی ذهنی در نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به لوپوس با نوزادان متولد شده از مادران سالم برابر است. همانطور که بارداری شما پیش می رود، پزشکان مرتبا ضربان قلب نوزاد و رشد او را با سونوگرافی چک می کند. تقریبا 10 درصد بارداری های مادران مبتلا به لوپوس به سقط جنین یا تولد نوزاد مرده ختم می شوند. 30 درصد بارداری ها ممکن است با زایمان زودرس مواجه شود. گرچه زایمان زودرس خطراتی برای نوزاد به همراه دارد، اکثر مشکلات در بیمارستان هایی که ویژه زایمان های زودرس می باشند، قابل حل است. تقریبا 3 درصد نوزادان مادران مبتلا به لوپوس به لوپوس نوزادان مبتلا می شوند.علائم این بیماری راش موقت و شمارش سلول های خون غیر طبیعی می باشد. این بیماری معمولا در زمان 3 تا 6 ماهگی از بین می رود وبر نمی گردد. تقریبا نیمی از کودکان مبتلا به لوپوس نوزادی با شرایطی به نام بلوک قلبی متولد می شوند. این حالت دائم است اما با دستگاه تنظیم ضربان قلب درمان می شود.
بارداریتان را برنامه ریزی کنید:  
شما همراه با همسر باید در مورد احتمال بارداری با پزشکتان صحبت کنید. شما و پزشکتان باید متقاعد شوید که شرایط بیماریتان تحت کنترل مناسب است یا در حالت بهبودی است. پزشکان باید مسائل بالقوه یا عوارضی که طی بارداری امکان بروز دارد، درمان آن ها و نتایجی که برای شما یا نوزاد شما در بر دارد را باید مد نظر قرار دهد. باید متخصص زنان با تجربه در زمینه ی بارداری های پر خطر را انتخاب کنید. تجربه در زمینه ی زنان باردار مبتلا به لوپوس نیز عالی است. متخصص زنان باید به بیمارستانی که ویژه ی زایمان های پر خطر است و دارای امکانات خاص برای نگهداری نوزادان زود به دنیا آمده است، وابسته باشد. برنامه (ایده) مناسبی است که قبل از بارداری به متخصص زنان مراجعه کنید زیرا وی موقعیتی مناسب، برای بررسی وضعیت شما قبل از انجام لقاح را خواهد یافت. این ملاقات به شما فرصتی خواهد داد که تصمیم بگیرید این متخصص زنان مناسب شما است.
برنامه ی کار و فعالیت های خود را بازنگری کنید:
در صورتیکه نیاز به استراحت بیشتر دارید یا احساس خوب بودن نمی کنید، برای ایجاد تغییرات در زندگی آماده باشید. وضعیت اقتصادیتان را در نظر بگیرید اگر شاغل هستید، بارداری و نگهداری از کودک توانایی شما را برای کارکردن تحت تأثیر قرار خواهد داد. برای کمک گرفتن طی بارداری و بعد از تولد نوزاد برنامه ای را در نظر بگیرید. نگهداری از کودک می تواند خسته کننده و انرژی گیر باشد و برای مادر مبتلا به لوپوس خسته کننده تر. گرچه بسیاری از زنان مبتلا به لوپوس به خوبی کارها را انجام می دهند، برخی ممکن است بیمار شوند و مراقبت از کودک برایشان دشوار باشد. بدانید که اختلالات پس از زایمان می تواند به وجود می آید.علاوه بر مواردی که هر زن باردار می تواند تجربه کند، امکان عود بیماری لوپوس شما نیز وجود دارد. سعی کنید فرزندتان را با شیر خودتان تغذیه کنید این روشی کم هزینه و ایده آل برای تغذیه فرزند شما در هفته ها یا ماه های اول تولد می باشد.
آموختن شیر دادن، برای نوزاد و مادر در مراحل اولیه زمان بر است و برای انطباق یافتن ممکن است هفته ها زمان ببرد. به دلیل اینکه شیردادن گاه سخت است از پزشک یا پرستارتان کمک بخواهید در نتیجه دلسرد نمی شوید. گاهی اوقات شیردادن ممکن است به دلایل ذیل امکان پذیر نباشد:
 کودک زود به دنیا آمده توانایی مکیدن به طور مداوم را ندارد. در ابتدا شیردادن از طریق لوله و سپس شیشه ممکن است ضروری باشد هر چند شما می توانید شیر خود را برای کودکتان بدوشید.
 اگر کورتیکواستروئیدها استفاده می کنید بدن شما ممکن است قادر به تولید شیر کافی نباشد.
 برخی داروها از شیر شما به کودکتان انتقال می یابند به عهده ی پزشک شما است که تصمیم بگیرد فرزندتان را با شیر خودتان تغذیه کنید. قبل از ترک بیمارستان در مورد گزینه های جلوگیری ازبارداری با پزشکتان صحبت کنید. زیرا عاقلانه نیست که پس از زایمان دوباره باردار شوید. اطمینان حاصل کنید که از روش جلوگیری موثر استفاده می کنید. به خاطر داشته باشید شما قبل از شروع عادت ماهیانه می توانید دوباره باردار شوید. همچنین شیردهی و جلوگیری منقطع روش های مناسبی برای جلوگیری از بارداری نیستید.
از خودتان مراقبت کنید:
  •  در تمام مواقع با پزشک خودتان و متخصص زنان در تماس باشید.
  • به اندازه ی کافی استراحت کنید برای خواب شبانه ی کافی و استراحت در طول روز برنامه ریزی کنید.
  •  رژیم غذایی مناسب متعادل داشته باشید. از اضافه وزن بالا دوری کنید متخصص زنان در صورت نیاز شما را به متخصص تغذیه معرفی خواهد کرد.  داروهایتان را مصرف کنید پزشک شما برخی از داروها را قطع کرده و داروهای جدید را آغاز می کند و برخی از داروها را نیز باید ادامه دهید.
  •  سیگار نکشید و از نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید.
  •  مطمئن باشید پزشک و پرستارتان تغییرات طبیعی بدن شما را که به طور طبیعی طی بارداری رخ می دهند، بررسی می کند. برخی از این تغییرات ممکن است شبیه موارد عود بیماری شما باشد. تشخیص به عهده پزشکتان است که آیا تغییرات مربوط به گسترش لوپوس است یا طبیعی می باشد.
  •  شما باید با این تغییرات آشنا باشید تا بتوانید به هنگام بروز آن ها به پزشکتان مراجعه کنید.
  •  در صورتیکه در مورد مشکل یا تغییر جدیدی که احساس می کنید اطمینان ندارید، فورا با پزشکتان صحبت کنید.
  •  در مورد شرکت در دوره های تولد نوزاد یا فرزند داری از پزشک یا پرستارتان سوال کنید. هر چند شما به لوپوس مبتلا هستید اما شما نیازهای مشابه ای مانند دیگر مادران برای مادر بودن دارید.
نشانی مطلب در وبگاه انجمن حمایت از بیماران مبتلا به لوپوس:
http://iranlupus.ir/find.php?item=1.124.33.fa
برگشت به اصل مطلب